دیگر مطالبوالدینم، مانع ازدواج من می شوند، چه کنم؟

مسجد فائق
۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۱۷:۱۵:۴۰
۲۷

#اخلاق در خانواده #ازدواج #پرسش و پاسخ

پاسخ های سؤالات و مشکلات مردم در مورد مسائل ازدواج و اخلاق در خانواده توسط حجت الإسلام و المسلمین مرحوم سید علی اکبر حسینی

سؤال و بیان مشکل: ...در این دنیای پرهیاهو تنهایم و فقط به خدای مهربانم دلبسته ام، میدانم نباید وقت شما را بگیرم، اما چه کنم؟ راه دیگری ندارم... تاکنون بیست بهار از زندگانی ام گذشته است، پدرم مردی است خوب و دیندار و مهربان، اما در مقابل، مادرم بالعکس اوست، خیلی خشن و تندخوست، خیلی حرف های سوزنده ای به من می زند با حرف هایش دلم را میشکند، هر خواستگاری که برای من می آید در موردش عیبی می گیرد و چیزی میگوید و نمی گذارد وصلت سر بگیرد، برادران من هم دخالت می کنند و سنگ جلوی پای داماد می اندازند و بهانه می تراشند؛ مثلاً میگویند: چون شغل دولتی نداره، آینده اش روشن نیست و نمی تواند زندگی را اداره کند!

چندی پیش یک پسر محجوب و با ایمان و دارای خوانواده ای مؤمن به خواستگاری ام آمد، پدرم قبول کرد ولی مادرم و یکی از برادرهایم قبول نکردند، گفتند: به درد ما نمی خورد، خانه ندارد، درآمد ندارد... فایده ندارد.

الآن من در خانه نشسته ام و آرزوی داشتن همسری پاک و با تقوا را دارم و میخواهم که خدا مرا در جهاد عظیم زن، یعنی همسرداری نیکو و فرزندداری نیکو وارد سازد تا در زندگی تنها نباشم؛ ولی مادرم احساس مرا درک نمی کند و می گوید این نشد، یکی دیگر...

ناراحتی دیگر من این است که هرکس به خانه ما می آید، یک حرف دردناک به من می زند، مثلا میگوید: "دختر فلانی شوهر کرده، تو چه عیبی داری که تو را نمی گیرند؟" و با این صحبت ها مرا پیش همه تحقیر می کند.

تو را به خدا، برای رضای خدا مرا یاری کنید و از هر راهی که می دانید برادرها و مادر مرا نصیحت کنید. تا از این اشکال تراشی ها و سخت گیری ها دست بردارند و با ازدواج من موافقت کنند، به خدا من نه به قیافه اهمیت می دهم، نه به ثروت و نه به هیچ چیز! فقط ایمان و اخلاق داشته باشد! می خواهم مثل دخترتان مرا هم کمک کنید.

دختر تنها و بی پناه شما...

 

 

پاسخ به مشکل و راه حل آن:

مادر گرامی؛

پیداست که دختر شما به رشد کافی و صلاحیت شوهر داری رسیده و احساس نیاز می کند، لذا باید به درخواست فطری اش پاسخ دهید و او را به سامان ازدواج رسانید و از ایرادگیریها و بهانه جویی های بی مورد دست بردارید. چون اگر سنّ دختر بالاتر رود، بهار و طراوت شوهرداری می گذرد، پیوند اخلاقی زن و شوهر دیرتر جوش می خورد و انس  و محبت مسکل تر و کندتر شکوفا می شود!

یکی از اصحاب حضرت امام جواد (علیه السلام) که مثل شما فکر می کرده و منتظر بوده تا یکی از فرشتگان آسمانی با همه جمال و کمال بهشتی خود به خواستگاری دختر ش بیاید برای ایشان نوشت: تاکنون برای دخترانم کسی را که در اخلاق و ایمان همانند خودم باشد، پیدا نکرده ام، چه کنم؟!

امام در پاسخ برای او نوشتند: آنچه درباره دخترانت نوشته بودی و این که کسی را که همانند خودت باشد تاکنون نیافته ای، خواندم و فهمیدم؛ خدا تورا رحمت کند! در این باره این همه سخت گیری مکن، زیرا رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود:

هنگامی که کسی به خواستگاری فرزندتان آمد و اخلاق و دینش مورد رضایت و پسند شما بود، به دامادی قبولش کنید و گرنه فساد بزرگی در زمین پدید می آید...

وسائل الشیعه، جلد 14، ص 51

این درست نیست که بگویید < این نشد، یکی دیگر > چه بسا دیگر کسی به خواستگاری نیامد و یا آمد و صلاحیت اخلاقی و ایمانی نداشت، امین و صدیق، دیندار و اندیشمند نبود.

به ما نمی خورد یعنی چه؟

{به ما نمی خورد} یعنی کُفو ما نیست؛ همانند ما نیست و البته مقصود اصلی در این همانندی، شایستگی در ایمان و اخلاق است که حضرت امام صادق(علیه السلام) فرمودند: مراد از کفو این است که عفیف  و امین باشد و گشایشی که بتواند زندگی ساده ای را اداره کند.  وسائل الشیعه، جلد 14، صفحه 51

بر اساس همین تفسیر از کلمه  کفو است که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) جویبر را (که نه مالی داشت و نه جمالی، اما مسلمان شایسته و نیکویی بود) به خواستگاری دلفاء دختر زیادبن ولید که از اشزراف بود، فرستاد و هنگامی که زیاد نمیخواست بپذیرد، پیامبر به او فرمودند: ای زیاد! جویبر مؤمن است و مؤمن کفو مؤمنه است، مرد مسلمان، کفو زن مسلمان است، ای زیاد! جویبر را به همسری دخترت بپذیر و از او اعراض مکن! وسائل الشیعه، جلد14، صفحه43و44

در پایان، این تذکر را هم به شما و فرزندان گرامی شما بدهم که آنچه از نظر حقوقی در صحت عقد لازم است، فقط رضایت دختر و اجازه پدر است. البت خوبتر این است که ازدواج با موافقت و پذیرش همه اعضای خانواده صورت پذیر، به شرطی که برادرها که خود به سامان ازدواج رسیده و از تنهایی رهیده اند، احساس خواهر عفیف و پاکدامن خود را درک کنند و جوان شایسته و محبوبی را به دامادی بپذیرند و بدانند که با ازدواج، همت و اراده و سعی و کوشش مرد، افزون می شود و خدا هم به روزی آنها می افزاید.


برگرفته از کتاب اخلاق در خانواده - پرسش ها و پاسخ های مردم سراسر کشور از مرحوم حسینی در برنامه اخلاق در خانواده

mfaegh.ir/a/15